Mou prací je odhalit skryté příběhy přírody

16. 2. 2018
K přírodě jsem tíhla už odmalička. I když pocházím z Prahy, mnohokrát jsme s rodiči pobývali v Krkonoších. Trávila jsem většinu času v lesích, kde jsem si vysnila své světy plné zvířat a stromů, o nichž jsem si spřádala různé příběhy.

Chtěla jsem v tomto světě kouzelných příběhů zůstat i nadále. A dnes mohu říct, že se mi to naštěstí povedlo.

Od snů k profesi

V pozdějších letech jsem už dokázala pojmenovat to, co bych chtěla v životě dělat. Proto jsem po studiu na gymnáziu zamířila na Českou zemědělskou univerzitu v Praze, kde jsem na Fakultě životního prostředí vystudovala obor Ekologie. 
Studium pro mě bylo velmi přínosné. Má láska k přírodě dostala konkrétní podobu a využití. Naučila jsem se vše o jejích potřebách, o vazbách mezi jednotlivými prvky, o roli člověka v ní, legislativě, ale i ekonomickém aspektu ekologie. 

Chvíli v roli učitele

Po úspěšném ukončení studia jsem dostala nabídku, abych na univerzitě zůstala. Pět let jsem zde působila na pozici odborného asistenta, vyučovala jsem a podílela se na výzkumné činnosti. Především předávání zkušeností a znalostí v podobě výuky studentů mě opravdu bavilo. 

Zastesklo se mi po přírodě

Kromě práce na univerzitě jsem v tuto dobu pracovala pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR. Získala jsem cenné zkušenosti především ze státní správy a naučila se, že ne vždy je jednání s úřady jednoduché.

V tuto dobu jsem si ale uvědomila, že trávím v terénu mnohem méně času, než bych chtěla. Zastesklo se mi po přírodě, po příbězích plných zvířat a rostlin. Proto jsem se rozhodla pro další krok a zřídila si živnostenský list, který mi umožnil být opět více v terénu.

Zpátky do přírody

Poté jsem se věnovala různým krajinným průzkumům a projektům, díky kterým jsem opět pobývala většinu času venku. Byla jsem zpátky ve svém živlu, ale zároveň jsem zjišťovala, že ekologii je často připisována role překážky v rozvoji území a to mi vadilo. Ve skutečnosti se jí ale mnohdy v jednotlivých projektech věnovalo méně pozornosti, než kolik by zasluhovala. O to víc jsem si uvědomovala, že jsem se vydala tou správnou cestou a je s tímto stavem potřeba něco udělat.

Práce na „volné noze“

Protože byly mé projekty úspěšné a já jsem cítila, že moje role spočívá hlavně v hledání souladu lidské činnosti a přírody přímo v terénu, odešla jsem z univerzity a od té doby pracuji na volné noze. Zabývám se studiemi, projekty a poradenstvím. Možná to zní jako klišé, ale beru svou práci jako poslání a životní styl. Nejvíc mě na ní baví to, že mohu nazout pohorky a trávit většinu času venku, i když třeba prší, mrzne nebo se musím brodit blátem.

… a hlavně opět mohu spřádat příběhy mezi lesy, vodami, zvířaty a přínosem člověka do krajiny.

Facebook
X
LinkedIn

Screening nedaleko Ústí nad Labem aneb Jak rozplétám vztahy v krajině

Na začátku každého stavebního záměru, výstavby dálnice či jiného plánu vytvářet v krajině něco nového, je zapotřebí zvážit veškeré ekologické dopady. Tomuto procesu se říká [ ... ]

Migrační studie obchvatu obce ve Středočeském kraji aneb Krajinný facebook

Migrační studie patří mezi mé nejoblíbenější a jedna taková mě čeká při řešení obchvatu středočeské obce, kam právě mířím. Těmto studiím s oblibou říkám krajinný [ ... ]

Při projektování nové výsadby má každý strom svůj smysl a své místo

Stromy nemají jen okrasnou funkci, mohou poskytovat útočiště zvířatům, nebo chránit před povodní. Při projektování nové výsadby má každý strom svůj smysl a své místo [ ... ]

Když do záměru stavby začnou mluvit žáby

Na problémy se žábami jsem tady já. Když do záměru stavby začnou mluvit žáby, rozhodně to neznamená, že by se měl klient se stavbou rozloučit [ ... ]

Napište nám